Yazı Detayı
26 Kasım 2019 - Salı 15:59 Bu yazı 130 kez okundu
 
Muhtarlarımızın Deprem Öncesi ve Deprem Sonrasındaki Görevleri;
Fikret Beşoğul
fikretbesogul@yerelsiyaset.net
 
 

Muhtarlarımızın Deprem Öncesi ve deprem sonrasındaki görevleri;

 

              Değerli arkadaşlarım; Bugün mahalle muhtarlarımızın deprem öncesinde yapmaları gereken temel görevlerinden bahsetmek istiyorum. Mahallesinde bulunan insanları deprem bilinci eğitimleri almaları için bilgilendirir ve teşvik etmeleri gerekir. Toplanma alanlarının belirlenmesi için kamu kurumlarıyla işbirliği yapar ve belirlenen toplanma alanlarını mahallesinde yaşayan insanların öğrenmesini sağlayabilir.
 
 
 
         Halkın öğrenmesi için işaretler ve yön göstericiler konulması için ilgili kurumlarla da iş birliği de yaparlar. Zor bir şey mi ?yazdıklarım hayır çok kolay değil mi? iyi bir mahalle muhtarı için henüz yapan birini görmedik neyse devam edelim.Yine mahalle muhtarımız, deprem sonrasında profesyonel arama kurtarma ekipleri mahallesine gelinceye kadar,mahalle arama kurtarma ekipleri kurar ve onların eğitim almasını sağlar.Gönüllü arama kurtarma ekiplerinin sayısını arttırmak için çalışmalarını devamlı sürdürür ve mahallesinde bulunan insanları e devlet üzerinden Afad gönüllüsü olması için teşvik edebilirler.Mahalleli ne kadar iyi ve güzel organize olursa daha çok insanın hayatı kurtulabilir. İlk 72 saat, hatta belki de ilk 5 gün kimse yardıma gelmeyebilir. Birbirinize işte o zaman sadece sizler yardım edeceksiniz. İşte muhtarlarımıza deprem öncesinde ve sonrasında ne kadar çok ihtiyaç var değil mi?. Bu arada bazı malzemelere de ihtiyaç vardır.Kazmalar kürekler balyozlar levyeler jeneratörler el fenerleri beton kırıcıları ve tabi ki yiyecek içecek.   Bunları önceden temin etmek gereklidir.
 
 
 
         Barınma alanları seçilirse oralara konulabilirler.Mahalle afet gönüllülerine deprem bilinci eğitimleri,hafif arama kurtarma eğitimleri,  kentsel arama kurtarma eğitimleri,yangın bilinci eğitimleri,yangın söndürme eğitimleri,afet pisikolojisi eğitimleri,sosyal yardımlaşma ve ekip organizasyonu,ilk yardım eğitimleri ve telsiz eğitimleri almalarını öneriyorum.İletişim hayattır değil mi.Bolca tatbikatlar yapmaları sağlanmalıdır.Bu tatbikatları yaparken sizlere komik gelebilir.Deprem olduğunda eğitimlerin ve yapılan tatbikatların ne kadar işe yaradığını göreceksiniz ve asla paniklemediğinizi göreceksiniz.Afet bölgesinde yaralanmış kazazedeler ilk 24 saat içinde kurtarılırlarsa yüzde 80 yaşama şansına sahip olurlar.ilk 24 saat Altın gün olarak da adlandırılıyor.Deprem sonrasında muhtarlarımız valiliğimiz ve acil durum başkanlığının çalışmalarını takip eder.Mahalle sakinlerine duyurur ve onları yönlendirir.Gelen yardımların dağıtılması ve ihtiyaç sahiplerinin belirlenmesinde kurumlarımıza yardım eder.Depremden sonra ortaya çıkabilecek bilgi kirliliğinin önüne geçerler.Hasar tespit çalışmalarında da etkin rol alırlar.
 
 

       Kısaca arkadaşlar afete hazır bir mahalle henüz maalesef yoktur.Her türlü depreme,afete hazır bir mahalle yapmayı çok istedim,öğretmeyi çok istedim ama maalesef henüz iyi bir muhtar bulamadım.Bu günlerde Atatürk Hava Alanının yıkılmaması ve deprem toplanma alanı olması hatta idare merkezi olması için Cenk Yaltırak hocanın paylaşımlarını görüyorum ve destekliyorum.Afet Affetmez kitabını yazan Mikdat Kadıoğlu hocamızın kitabını alın ve okuyun .Çok şey öğreneceğinizden eminim.
Geleceğimizi birlikte kurtarmalıyız.   Mahalle muhtarlarınıza bir ricada bulunun belki olur.Örnek olur ve karar vericilerimiz harekete belki geçer.
 
 
 
        Geleceğimizi birlikte kurtarmalıyız.Mahalle Muhtarınıza bir ricada bulunun belki sizleri dinlerler ve bir şeyler olur.Ben önce kendi mahalle muhtarıma ve daha sonra pek çok muhtara bunu anlattım ve yapmayı teklif de ettim hemde bedeva dedim elimizden geleni yapacağız ama olmadı.Yapan olursa ülkemizde örnek olur,karar vericilerimiz harekete belki geçer ve Afet Bakanlığının kurulması sağlanır.Afetleri yönetecek idare edebilecek başarılı yöneticilerin eğitilmesini yetkililere öneriyorum.Milli Eğitim Bakanlığımızın okullarda lise bitimine kadar afet bilinci dersleri koymasını öneriyorum.Marmara da meydana gelebilecek afetler için; Deprem Çalıştayları yapılmasını da arzu ediyorum.
 
 
Saygılarımla.
Fikret Beşoğul
Başkan.
İstanbul Arama Kurtarma Derneği.
 
 
Etiketler: Muhtarlarımızın, Deprem, Öncesi, ve, Deprem, Sonrasındaki, Görevleri;,
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.