Haber Detayı
14 Kasım 2019 - Perşembe 15:58 Bu haber 268 kez okundu
 
Tragedyadan dijitale tiyatro: 23. İstanbul Tiyatro Festivali başladı
GÜNDEM Haberi
Tragedyadan dijitale tiyatro: 23. İstanbul Tiyatro Festivali başladı

               28 topluluk, 78 gösterim: İstanbul Tiyatro Festivali 23. kez Festivalin direktörü Leman Yılmaz ve oyuncu Şahika Tekand ʹGerçek Gridirʹde; Seden Mestan ve Tayfun Atayʹa yorumladı. ˮ3-5 bin kişiye hitap edecekseniz festival yapmanın anlamı yokˮ ifadesini kullanan Leman Yılmaz, ˮDünya genelindeki önemli tiyatro festivallerine baktığınızda bir tema yoktur çünkü herkese hitap etmelisiniz.

 

             Bu festivalde de toplumsal olarak yaşadığımız, deneyimlediğimiz, soru işareti olarak gördüğümüz konular yer alıyorˮ diye konuştu. Dijitalleşmenin tiyatro sahnelerine yansıdığına da değinen Leman Yılmaz, ˮArtık büyük dekorlar çok sık tercih edilmiyor. Tiyatrolar, daha minimalist dekorların ön plana çıktığı, metnin ve oyunculuğun önem kazandığı bir sahneleme eğilimindeˮ ifadelerini kullandı. Festivalin açılış oyunu İO ile 11 yıl sonra sahneye çıkan Şahika Tekand da geçmişten bugüne tiyatronun dönüşümünü değerlendirdi. Tekand, ˮTiyatronun kendisiyle hayata müdahale etmek isteyen bütün festivaller, oyuncular ve yönetmenler artık canlı olana, başka olana ve tercüme edilmeyene dönmeye başladılar.

 

 

            Bu, varılması gereken bir yerdi; diğer şeyler tükeniyor. ʹNe yaptığımızınʹ hesabını vereceğimiz dönem geldiˮ yorumunda bulundu. İO oyununa genç izleyici kitlesinin de rağbet göstermesinden memnun olduğunu dile getiren Tekand, ˮSeyirciler sinemadaki, tiyatrodaki değişikliğe maruz kaldı. Ancak artık ʹcanlı olanʹın öneminin farkına varıldığını düşünüyorum. Tiyatrodaki genç seyirci artışını da buna bağlıyorum. Genç potansiyel insana nefes aldırıyorˮ diye konuştu. 

Kaynak: (T24) - T24 Editör: İlker Özcan
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.