Haber Detayı
29 Kasım 2019 - Cuma 15:08 Bu haber 791 kez okundu
 
Pazarda Erdoğanʹı eleştirdiği için komşusunun evindeyken gözaltına alınan Dürdane Özselginʹe yurt dışı yasağı
GÜNDEM Haberi
Pazarda Erdoğanʹı eleştirdiği için komşusunun evindeyken gözaltına alınan Dürdane Özselginʹe yurt dışı yasağı

             Eski CHP İstanbul milletvekili Barış Yarkadaş, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, İstanbul’un Çatalca ilçesinde pazar alışverişi yaparken çıkan tartışmada Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile AKP’yi eleştiren 63 yaşındaki Dürdane Özselgin’in, kendisini şikâyet eden bir kadının ihbarı üzerine misafirliğe gittiği bir arkadaşının evinde jandarma tarafından gözaltına alındığını belirtti. Özselginʹin, sorgusunun ardından, yurt dışına çıkış yasağı konularak serbest bırakıldığı öğrenildi. Ayrıca Özselginʹin, kendisini yalnız bırakmayan kamuoyuna da teşekkür ettiği aktarıldı.Özselgin, Gözaltı işlemi yapılmasının ardından Baro’ya bilgi verilmesini söyleyerek avukat talep etti. Yarkadaşʹın aktardığına göre polis durumu savcıya aktardı, savcı ise “Şüpheli, beş yılın altındaki suçlarda Ceza Muhakemesi Kanunu (CMK) talep edemez” yanıtını verdi. Gözaltı işlemi bu yüzden Baro CMK’ye düşmedi.

 

       Dürdane Ö.’nün oğlu, Çatalca emniyetiyle konuşarak, gözaltı işleminin baroya bildirilmesini istedi. Polis ise “Savcı beyin talimatına aykırı bir şey yapamayız” yanıtını verdi.Dürdane Ö.’nün gözaltı kaydı, bu yüzden baroya ulaşmadığı için, avukat görevlendirilmedi.ˮSavunma hakkı gasp ediliyorˮSavcı’nın “Beş yıl altındaki suçlarda CMK avukatı istenemez” sözünün kanuna aykırı olduğunu ve böyle bir usulün olmadığını kaydeden Yarkadaş, 63 yaşındaki kadının savunma hakkının gasp edildiğini söyledi. Pazarda yaşanan tartışmaya ilişkin de bilgi veren eski CHP’li vekil şu ifadeleri kullandı:“Dürdane Ö.’nün oğlu Anıl’ın verdiği bilgiye göre, 63 yaşındaki kadının geceyi karakolda geçirmesine sebep olan söz ise şu:

 

‘YEDİLER, YEDİLER DOYMADILAR…’

 

            Evet; pazarda yaşanan bir tartışmada söylenen bu söz yüzünden 63 yaşındaki bir kadın haksız ve hukuksuzca gözaltında…”ˮKüfretmedim, ʹUtanmadan hâlâ AKPʹye oy veriyorsunuzʹ dedimˮ Yarkadaş’ın aktardığına göre Dürdane Ö, avukatı Ozan Büyük’e, “Pazarda tartıştığım bir kadına ‘Millet açlıktan ölüyor, utanmadan hâlâ AKP’ye oy veriyorsunuz’ dedim. İddia edildiği üzere kimseye küfretmedim, iftiraya uğradım” dedi.Yarkadaş ayrıca 63 yaşındaki kadının ilaçlarını yanına almasına bile izin verilmediğini, çocuklarının ilaçları karakola götürdüğünü kaydetti.Gözaltına alınan Özselginʹin hakkında yurt dışı yasağı konularak serbest bırakıldığı öğrenildi. 

Kaynak: Editör: İlker Özcan
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.