Haber Detayı
28 Kasım 2019 - Perşembe 01:56 Bu haber 74 kez okundu
 
İmamoğlu, Kanal İstanbul projesine karşı çıktı: İstanbulʹa en büyük ihanet
GÜNDEM Haberi
İmamoğlu, Kanal İstanbul projesine karşı çıktı: İstanbulʹa en büyük ihanet

İBB Başkanı İmamoğlu Kanal İstanbul Projesi ile ilgili açıklamalarda bulunarak, ʹİstanbulʹa ihanet ettikʹ diyorlar ya. Tüm ihanetleri bir kenara koy üçle çap. İşte Kanal İstanbul. Yapmayın.ʹ tepkisini gösterdi.İmamoğlu, Habertürk TVʹde Fatih Altaylıʹnın moderatörlüğündeki Teke Tek programına konuk oldu. Burada İstanbulʹla ilgili projeleri ve yaptıklarıyla ilgili sorularına yanıt veren İmamoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanʹın kamuoyuna çılgın proje olarak duyurduğu ve çalışmalarına 2011 yılında başlanan Kanal İstanbul projesi Fatih Altaylıʹnın Kanal İstanbulʹla ilgili sorusuna da yanıt verdi.

 

ʹİSTANBULʹUN BÖYLE BİR ÖNCELİĞİ YOKʹ

 

Projeye karşı çıktığını belirten İmamoğlu, ʹKanal İstanbul konusu İstanbulʹun gündemi değil. İstanbulʹun böyle bir önceliği olmadığı gibi bir trajik durum yaratacağı netʹ diyen İmamoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: Kanal İstanbul demek 1, 5 milyar metre küp toprak hareketi demek. On binlerce hareket, bir ada oluşturuyorsunuz, planları Marmaraʹya ada yapmaktı. Burası deprem kuşağı. Deprem kuşağına ada yapmaktan bahsediyorlar. Dubai çölde kurulmuş bir kent. Burası İstanbul. Dünyanın en güzel şehri. Bu şehirle oynamayın. Bu yanlış bir iştir. Heyelan riskinden mi, fay hattından mı, güvensiz ada oluşumundan mı bahsetsem.

 

ʹTÜM İHANETLERİ BİR KENARA KOY ÜÇLE ÇARPʹ ʹ

 

İstanbulʹa ihanet ettikʹ diyorlar ya. Tüm ihanetleri bir kenara koy üçle çap. İşte Kanal İstanbul. Yapmayın. İstanbulluyla bunu konuşmaya hazırız. Masaya yatıralım, bütün uzmanları, dünyayı çağıralım. Tarım alanlarının yüzde 13,5ʹu yok olacak. Sazlıdere Barajı, Küçükçekmece Gölü yok oluyor. Biz yok etmek istemiyoruz biz İstanbulʹun geleceğini korumak istiyoruz.

 

KANAL İSTANBUL PROJESİ NEDİR?

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2011ʹde açıklanan ve kamuoyunda ʹçılgın projeʹ olarak bilinen Kanal İstanbul Projesi, Küçükçekmece - Sazlıdere - Durusu koridorundan geçecek.Kanal İstanbul Projesiʹnin inşaat safhasının yaklaşık 5 yıl, asgari ekonomik ömrünün de 100 yıl olması planlanıyor. Yaklaşık 45 kilometre uzunluğunda olacak proje kapsamında; 7 karayolu köprüsü, biri köprü diğeri yer altı geçişi olmak üzere toplam 2 demiryolu geçişi, 2 metro geçişi olacak.Kanal İstanbulʹun toplam alanı 26 bin hektar olacak. Yatay mimari ile sadece 4-5 katlı binalara izin verilecek alanda 500 bin kişilik nüfus planlanıyor.

 

PROJE BAKANLIK TARAFINDAN YÜRÜTÜLÜYOR

 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından projelendirilen Kanal İstanbul projesinin ÇED süreci Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülüyor. Kanal İstanbulʹun etrafında kurulacak yeni şehri planlamak için de 2018 yılında İBB, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı arasında protokol imzalanmıştı. Protokole göre İBB ve İSKİʹnin kanal güzergahındaki arazileri TOKİʹye devredilecek. TOKİʹye devredilen tüm alanlardan elde edilen gelir de kanalın finansmanında kullanılacak.

 

7 YILDA TAMAMLANACAK

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan son ÇED raporuna göre Küçükçekmece, Avcılar, Arnavutköy ve Başakşehir ilçelerinden geçecek yaklaşık 45 km uzunluğunda ve 20.75 metre derinliğinde olan Kanal İstanbul projesinin maliyeti 75 milyar TL olarak hesaplandı. Kanalın yapımı ile birlikte Küçükçekmece Gölüʹnü Marmara Deniziʹnden ayıran köprü durumundaki kara parçası yaklaşık bir kilometre açılacak. Daha önce Marmara Deniziʹne yapılması planlanan 3 yapay takım adadan ve Sazlıdere Yat Limanıʹndan vazgeçildi. 7 yılda tamamlanması planlanan kanal için 4 yıl boyunca kazı yapılacak ve 1 milyar 155 milyon 668 bin metreküp hafriyat çıkacak.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.