Haber Detayı
29 Kasım 2019 - Cuma 15:08 Bu haber 489 kez okundu
 
İBB Meclisʹinde ˮÖzür dileyin, planları geçirelimˮ gerginliği
GÜNDEM Haberi
İBB Meclisʹinde ˮÖzür dileyin, planları geçirelimˮ gerginliği

         Bayrampaşa Sağmacılar Cezaevi’nin yerine yapılan kentsel dönüşüm projesinin ve Silivri’de İBB’nin sosyal konut olarak hayata geçirdiği KİPTAŞ projesinin imar planları İBB Meclisi’ni gerdi. Önceki dönemde CHP’nin ve Şehir Plancıları Odası’nın açtığı davalar sonucu planların iptal olması nedeniyle tekrar gündeme gelen yeni imar planları için AKP grubu “Geçmişte hata yaptık, özür diliyoruz deyin, davaları geri çekin planları geçirelim” önerisinde bulununca tartışma çıktı. CHP grubu, “Siz imar planlarını bu anlayışla mı yapıyorsunuz? Mağdur olan Bayrampaşa halkına da ‘CHP özür dilemedi biz de planları yapmadık’ dersiniz” karşılığını verdi.Sözcüʹden Özlem Güvemliʹnin haberine göre İBB Meclisi kasım ayı oturumlarının son bileşiminde tartışma yaratan kararların ilki Bayrampaşaʹdaki eski Sağmalcılar Cezaeviʹnin yerindeki kentsel dönüşüm projesi ile ilgili alındı. İBB, 2015 yılında Bayrampaşa İsmetpaşa Mahallesiʹndeki binaların, Sağmalcılar eski cezaevi alanı üzerinde üretilecek yeni bina stoku ile takas edilmesi için proje çalışmalarına başlamıştı.

 

 

                 Bu amaçla hazırlanan imar planları Şehir Plancıları Odasıʹnın açtığı dava sonucu yapı ve nüfus yoğunluğunu arttırdığı için iptal edildi.Yeni planlar oybirliğiyle kabul edildiEski cezaevi alanında inşaatlar tamamlanarak iskan alma aşamasına geldi ve plansız kalan alan için hazırlanan yeni planlar da İBB Meclis gündemine geldi. Planlar, iptal gerekçelerinin teklif edilen planla devam ettiği belirtilerek tekrar değerlendirilmek üzere Planlama Müdürlüğü’ne oybirliği ile iade edildi. İkinci karar da Silivriʹde yüzde 80ʹi tamamlanan İBB şirketi KİPTAŞʹın sosyal konut projesinin iptal edilen imar planları ile ilgili alındı. Geçtiğimiz dönem CHPʹlilerin açtığı dava sonucunda iptal edilen imar planları yerine yapılan yeni planlarda 12 kat yükseklik 8 kata indirildi. Yeni planlar oybirliği ile kabul edildi.Dava açan oda başkanı, İBBʹde daire başkanı olduKararların oylanması sırasında AKP ve CHP arasında “dava” gerginliği yaşandı.

 

 

                Bayrampaşaʹdaki planlara iptal davası açan Şehir Plancıları Odası’nın o dönemki başkanı Başkanı Tayfun Kahramanʹın yeni dönemde İBBʹnin Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanı olması ortamı gerdi. AKP Grup Başkanvekili Tevfik Göksu iade edilen Bayrampaşaʹdaki kentsel dönüşüm planları ile ilgili “Önceki dönemde ısrarla mahkemeye giden şahıs, İBBʹnin yeni Kentsel İyileştirme Daire Başkanı. Şimdi mahkemeye taşıdığı planı getiriyor onaylamamızı istiyor. Biz AKP grubu olarak bu hukuki sorunları çözeceğiz, düzelteceğiz. Bayrampaşa halkı çok iyi bilsin ki bu plan düzenlendikten sonra İBB Başkanı gidecek orada kentsel dönüşüm töreni yapacak. İptal ettirdikleri planın törenini yapacak” dedi.ˮÖzür dileyin planı geçirelimˮİmar ve Bayındırlık Komisyonuʹnun AKPʹli Başkanı Yüksel Akyol da “CHPʹliler; AKP grubu ve Bayrampaşa halkından açıkça hata yaptıklarını kabul edip özür dilesinler ve biz de komisyon kararını değiştirip planı kabul edelim. Daire başkanı hem davalı, hem davacı. Biz davayı geri çekmelerini bekliyoruz” diye konuştu.

 

 

ˮİmar planlarını böyle mi yapıyorsunuzˮ

 

 

               CHP Grup Başkanvekili Doğan Subaşı İmar Komisyonu Başkanı Yüksel Akyolʹun “Bizden özür dileyin bu raporu geçirelim” sözlerine tepki göstererek “Bu nasıl cümle? Mağdur olan Bayrampaşa halkına da ‘CHP özür dilemedi biz de planları yapmadıkʹ dersiniz. İmar planları bu kriterlere göre mi yapılıyor? Komisyon Başkanı’nın zihin yapısı bu mu” diye sordu. Şehir Plancıları Odasıʹnın tartışma konusu yapılmasını da eleştiren Subaşı, “Daire başkanımız kendi başına dava açmadı, o dönem Şehir Plancıları Odası adına dava açıldı. Her iptal kararı sonrasında da planlarda olumlu değişimler yapıldı. 10 bin metrekare ticari alan kamuya döndü. 2,5 emsal 2 emsale düşürüldü. Ama siz plansız yere konutlar yaptınız, sattınız. Şimdi oradaki insanları mağdur etmeden bu işi bir plana bağlamak lazım” dedi.

Kaynak: (Yerel Siyaset) - YerelSiyaset.net Editör: İlker Özcan
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.