Haber Detayı
28 Kasım 2019 - Perşembe 01:56 Bu haber 83 kez okundu
 
Ekrem İmamoğlu, ʹyüzde 80 zamʹ iddialarına tepki gösterdi: Bu propaganda çok komik
GÜNDEM Haberi
Ekrem İmamoğlu, ʹyüzde 80 zamʹ iddialarına tepki gösterdi: Bu propaganda çok komik

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, ʹSu fiyatlarına gizlenerek yüzde 80 zam yapıldıʹ iddialarına ilişkin yaptığı açıklamada, ʹBu nasıl propaganda, çok komik. Şu broşürü yapanlar, bunun elektrik ve gaz fiyatları için olanını da yaparlarsa doğru yapmış olurlar.ʹ dedi.Ekrem İmamoğlu, Fatih Altaylıʹnın sunduğu Teke tek programına konuk oldu. Fatih Altaylıʹnın ʹSu için indirim yapacağız dediniz. Miktarı AK Parti indirdi. Şimdi suya zam yapacağınız söyleniyor. Suya zam niye yapılıyor? İndirim niye, zam niye?ʹ sorusuna İmamoğlu, şu şekilde yanıt verdi:

 

ʹYAPILAN SU ZAMMI NORMAL BİR ZAMDIRʹ ʹ

 

Milyonlarca arabaya, posta kutusuna konuldu. Bu nasıl propaganda, çok komik. Biz dedik ki, toplumun suyla ilgili hassasiyeti var, ekmekle olduğu gibi. Biz Türkiyeʹnin en ucuz halk ekmek dağıtımını yapıyoruz. Zarar etmememize rağmen. Fakiri fukarayı sübvanse ediyoruz. Şu anda toplumun hassas alanlarını desteklemek durumundayız. Şubat, Martʹta suyun fiyatını dengelemek durumundayız. Arkadaşlarımız yarın İSKİ genel kurulunda tartışılacak. Suyu az ve öz kullanan, ki bunlar dar gelirli aileler indirimden az faydalandılar, çok kullananlar, işyerleri çok indirimden faydalandılar. Şu an İSKİʹnin bütçesinin ciddi bir kısmı enerji. Türkiyeʹdeki elektrik, doğalgaz, yakıt zammı ortada. Hiçbir zammın kaynağı büyükşehir belediyesi olma şansı yok. Konuştuğumuz şey yüzde 20 civarında zam. Bu zam olmadan İSKİ yatırım yapamaz. Türkiyeʹde zam olmasın biz de yapmayalım. Bugün yapılan su zammı normal bir zamdır. Talep edilen zammın da altında bir oranda yapılmaktadır.ʹ

 

ʹELEKTRİK VE DOĞALGAZ FİYATLARI İÇİN DE AYNISINI YAPSINLARʹ

 

İmamoğlu ayrıca, broşür üzerinden propaganda yapan kesimi eleştirerek, ʹŞu broşürü yapanlar, bunun elektrik fiyatları için, gaz fiyatları için olanını da yaparlarsa ahlaki açıdan daha doğru yapmış olurlarʹ dedi.

 

NE OLMUŞTU?

 

İSKİʹnin Eski Yönetim Kurulu Üyesi Sıddık Erarslan yaptığı açıklamada, ʹİBB Meclisiʹne yarın gelecek İSKİ 2020 Analitik Bütçe Tasarısı Su Satış Tarifeleri Teklifleriʹnde bahsedildiği gibi zam oranı yüzde 20 değil, gizlenerek yüzde 80ʹe varmıştır.ʹ ifadelerini kullanmıştı.

 

İSKİ YALANLADI

 

Söz konusu iddialara İSKİʹden yapılan açıklamada, Su birim fiyatının İstanbulʹda 2018 yılı Ağustos ayındaki su birim fiyatı ile aynı olduğu belirtildi. Açıklamada, ʹSu birim fiyatlarında artış değil indirim yapılmıştırʹ denildi.

Kaynak: (Yerel Siyaset) - YerelSiyaset.net Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.