Haber Detayı
26 Kasım 2019 - Salı 16:35 Bu haber 358 kez okundu
 
Defineciler Sultangazi'deki Tarihi Eserin Etrafını Talan Ettiler
SULTANGAZİ Haberi
Defineciler Sultangazi'deki Tarihi Eserin Etrafını Talan Ettiler

        Sultangazi'nin Cebeci Köyü'nde bulunan tarihi eserler defineci tehdidi altında. Definecilerin son hedefi Mimar Sinan'ın eseri olan Güzelce Kemeri oldu. Define avcıları, derinliği 5 metreyi bulan çukurlar kazarak tarihi eserlerin büyük bir bölümüne de zarar verdi. Kemer ve çevresindeki son durum havadan da fotoğraflandı.

 

 

        Sultangazi'de Mimar Sinan'ın eserlerinden biri olan Güzelce Kemeri ve bazı tarihi eserler defineciler tarafından talan ediliyor. Define avcıları, derinliği 5 metreyi bulan çukurlar kazarak tarihi eserlerin büyük bir bölümüne zarar verdi. Kulaktan kulağa dolaşan efsanelerin peşine düşen defineciler, Cebeci Köyü sınırları içinde yer alan  Güzelce Kemeri çevresinde ve kilise olarak bilinen atıl durumdaki bir yapıda kazmadık yer bırakmadı. Çok sayıda çukur kazan defineciler tarihi eserlere de büyük zarar verdi.

 

 


KÖYLÜLER RAHATSIZ

 

           Definecilerin yıllardır Cebeci Köyü'nde kazı yaptığını ifade eden köy sakinlerinden Özgür Ceka, kaçak kazılarda köylüler olarak rahatsız olduklarını söyledi. Emniyetin de kaçak kazılarla ilgilendiğini ifade eden Ceka, "Bu yıllardır aynı. Tarihe zarar veriyorlar, köyün oluşumuna zarar veriyorlar. Geliyorlar, gidiyorlar ama hala aynı sorun çözülmedi. Yakalanan oluyor ama haberimiz olmuyor. Biz köylü olarak yapsak gasp ettin diyorlar, sıkıntı yaşıyoruz.  Dışarıdan gelen insanlar. Emniyetteki arkadaşlar onların peşinde olduklarını söylüyorlar ama hala kim olduklarını bulamadılar." dedi.

Kaynak: (DHA) - Demirören Haber Ajansı Editör: İlker Özcan
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.