Haber Detayı
29 Kasım 2019 - Cuma 14:23 Bu haber 534 kez okundu
 
CHPʹli Yavuzyılmaz: Milli Piyangoʹda çekilişleri ABDʹli bir firma yönetiyor
GÜNDEM Haberi
CHPʹli Yavuzyılmaz: Milli Piyangoʹda çekilişleri ABDʹli bir firma yönetiyor

CHP Zonguldak Milletvekili Yavuzyılmaz, Meclisʹte düzenlediği basın toplantısında, Milli Piyango ile ilgili yaptıkları araştırmalara işaret ederek, 2000 yılından itibaren bu konuda Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu ve Sayıştayʹın hazırladığı raporları incelediklerini bildirdi.Aynı firmanın 23 yıldır sözleşme kapsamında birer yıl uzatmayla Milli Piyangoʹdan ihale aldığına dikkati çeken Yavuzyılmaz, ʹBu firma sistem yazılımlarını yapıyor, danışmanlık, müşavirlik hizmetleri veriyor. Çekiliş ürünlerini Milli Piyangoʹya satıyor. Bir nevi çekilişleri yönetiyor.ʹ dedi.

 

ʹÇEKİLİŞLERİ MİLLİ PİYANGO DEĞİL BU FİRMA YÖNETİYORʹ

 

Bu firmanın ilk olarak 1996 yılında ABD merkezli GTECH Corporation ismiyle ihale aldığını anlatan Yavuzyılmaz, 2016 yılından bugüne ise aynı firmanın International Game Technology (IGT) Turkey ismiyle ihaleleri almayı sürdürdüğünü söyledi.Bu firmanın 23 yıldır Milli Piyangoʹda çekilişleri yaptığını savunan Yavuzyılmaz, ʹBir nevi çekilişleri Milli Piyango değil, GTECH Corporation yönetiyorʹ diye konuştu. CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz

 

ʹTÜBİTAK VE HAVELSANA MÜSAADE EDİLMİYORʹ

 

Yavuzyılmaz, yetkililerin 2001 yılından itibaren bu durumun sakıncasını fark ettiğini ve bir tekel oluşmasını engellemek amacıyla yerli, milli bir yazılım yapılması için TÜBİTAK ile HAVELSANʹı harekete geçirdiğini aktardı.Ancak TÜBİTAK ve HAVELSANʹın çalışmalarına müsaade edilmediğini öne süren Yavuzyılmaz, Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu raporlarının bu çabaların nasıl boşa çıkarıldığını gösterdiğini dile getirdi.TBMMʹye bu konuyla ilgili bir araştırma önergesi verdiklerini bildiren Yavuzyılmaz, ʹMilli Piyangoʹnun ne kadar milli ve yerli bir kuruluş olduğunun daha fazla tartışmaya açılmaması için, ihalelerin çok daha şeffaf ve katılımlı bir şekilde yapılması zaruridir.ʹ ifadelerini kullandı.

Kaynak: (Yerel Siyaset) - YerelSiyaset.net Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.