Haber Detayı
28 Kasım 2019 - Perşembe 01:56 Bu haber 75 kez okundu
 
ʹBaşkan ne yaptıʹ eleştirilerine Ekrem İmamoğlu madde madde yanıt verdi
GÜNDEM Haberi
ʹBaşkan ne yaptıʹ eleştirilerine Ekrem İmamoğlu madde madde yanıt verdi

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Habertürk TVʹde Fatih Altaylıʹnın sunduğu Teke Tek programına konuk oldu. Burada 23 Haziran sonrası kendisine yönelik ʹİmamoğlu ne yaptıʹ eleştirileri soruldu. Bu konuda eleştirilere yanıt veren İmamoğlu, ʹBirincisi en başta bir idari sistem devrimi yapıyoruz biz. Sadece 1.7 milyarlık lüzumsuz kamulaştırma bedellerini bertaraf ettik. 100 bine yakın çocuğumuza halk sütü dağıtıyoruz. 30 bin üniversite öğrencisine burs veriyoruzʹ ifadelerini kullandı.Fatih Altaylıʹnın ʹSiz çok iddialı bir başkan profili ortaya koyunca beklenti büyük. Diyorlar ki, ʹEkrem Bey geldi de şu ana kadar ne yaptı?ʹ Kimse ʹ5 aya kadar ne yapılır?ʹ deniyor. Başkan ne yaptınız bugüne kadar?ʹ sorusuna madde madde yanıt veren İmamoğlu şöyle konuştu:

 

ʹ100 BİN ÇOCUĞA SÜT DAĞITIYORUZʹ

 

Birincisi en başta bir idari sistem devrimi yapıyoruz biz. Liyakatiyle bu sürece hizmet eden kişiliklerin, hiç kimse benim ahbabım, çavuşum değil. İdari düzenin değişimiyle ilgili kamu ahlakı, kamu yönetimi düzeninin gerçek manasına kavuştuğu sürecin temellerini atıyoruz. Bütçe disiplinini gerçekleştiriyoruz. Cari açığı çok ciddi anlamdadisipline ediyoruz. Sadece 1.7 milyarlık lüzumsuz kamulaştırma bedellerini bertaraf ettik. Herhangi araziyle ilgili kamulaştırma konusunda ihtiyacı olmaksızın karar almış. Böyle başlanan süreci durdurduk. İsraf ve tasarruf diye iki kalemi önceledik. İsrafın bizi nereye getirdiğini 23 Haziranʹda bütün topluma verileriyle açıklayacağız. Halk sunumu yapacağız. 100 bine yakın çocuğumuza halk sütü dağıtıyoruz.

 

30 BİN ÜNİVERSİTELİ ÖĞRENCİYE BURS VERİYORUZ

 

Bunun dışında saat 22.00ʹda bütün gençlerime adil bir şekilde uzun bir süre sonra İBB öğrencilere destek yardımı yapıyor. Buna burs da diyebiliriz. Üç taksitle ödeyeceğiz. saat 22.00ʹda gençlerimiz listede isimlerini görebilecekler.

 

ʹ150 KREŞ ÇALIŞMAMIZI BAŞLATTIKʹ 

 

150 mahalleye 150 kreş çalışmamızı başlattık. Sahada 22 kreşimizin inşası devam ediyor. Kemerburgazʹdaki Kent Ormanıʹnı hayata geçirdik. Biz artık oraya insanları taşıyacağız. Milli bayramlarda halkımız ücretsiz otobüse biniyor.

 

24 SAAT ULAŞIM

 

Haftasonlarında 24 saat ulaşımı sağladık. (Yetersiz diye şikayetler geliyor?) Marmarayʹı ikna etmeye çalışıyoruz. Otobüs sayısını, metrobüs hattıyla beraber bazı hatları da geliştirme kararı aldık. Yıllar sonra ilk defa İstanbulʹda milli bayram kullandı. 0-4 yaş arası çocukların annelerine ücretsiz ulaşım yazışmaları yapıldı, Meclisʹin gündeminde.

 

ʹ8 METRO PROJESİ DURMUŞTU,BAŞLATTIKʹ

 

8 metro projesi durmuştu, ulaşım fiyatlarıyla ilgili bir öğrenci indirimi yapıldı, bizim sayemizde oldu. SU ZAMMI AÇIKLAMASI Toplumun suyla ilgili hassasiyeti var, ekmekle olduğu gibi. Zarar etmemize rağmen Türkiyeʹnin en düşük fiyatlı ekmek satışını yapıyoruz. Şubat-Martʹta dedik ki suyun fiyatını dengelememiz gerek. Ama yanlış bir indirim yapıldığını düşünüyoruz. Yarın İSKİ Genel Kuruluʹnda bu tartışılacak. Suyu az kullananlar indirimden az faydalandı, çok kullananlar yüksek oranda indirimden yüksek oranda faydalandılar. İSKİʹnin bütçesinin büyük oranı enerjiye gidiyor. Hiçbir zammın kaynağı İBB olamaz. Böyle bir ortamda 2020ʹyi konuşuyoruz, 2020 Aralıkʹına kadar olacak zammı konuşuyoruz. Konuştuğumuz zam yüzde 20 ama bu rakam belki yarın farklı olacak. Bu zam olmadan İSKİ yatırım yapamaz, çalışamaz. Türkiyeʹde akaryakıta zam olmasın biz de yapmayalım. Biz bu indirimi önümüzdeki 5 yıl boyunca yapacağız demedik ki. Su zammı çok normal bir zamdır. Talep edilen zammın altında bir orandır. Zam yapmıyoruz demek, Türkiye gerçeklerine aykırı.

 

ʹYILLAR SONRA İSTANBUL MİLLİ BAYRAM KUTLADIʹ

 

Kusura bakmasınlar ama yıllar sonra İstanbul milli bayram kutladı. Cumhuriyet Bayramını kutladı. Omuz omuza, kolkola, eğlenerek, coşkuyla, bayraklarını sallayarak, türküsünü söyleyerek.

 

YENİKAPIʹDA SERGİLENEN ARAÇLAR

 

İsrafın küçüğü büyüğü olmaz. İsraf israftır. 1250 araç az mı? İsraf haramdır. 6 Haziranla 23 Haziran arası o lüks araçların nasıl değiştirildiğini biliyoruz. 1250 araçtan Yenikapıʹda sergilenen 700ʹdü, 500ʹü iade edildi. TEM ve E-5 arasındaki süslemelere yıllık 120 milyon lira harcanıyor. (Yeni araç alımı) Süt dağıtımı için 60 araç ihalesi yapıldı. 60 araç alındı. Ama partililere dağıtmak için beş ilaç daha alınmadı.

 

İBBʹDEKİ İŞTEN ÇIKARMALAR

 

Biz iş olsun diye adam çıkarmaya gelmedik. İBBʹde işini layıkıyla yapan herkese emeğinin karşılığını verme sözümüz var. Yaklaşık 1400 kişiyi şundan çıkardık. İki seçim arası alınan insan sayısı. Bunun içinde 31 Martʹtan bir ay önce alınan insanlarla, projesi bitenler de var. Emekli olan, kendisi ayrılanlarla beraber güncel rakam 3800 kişi. Bunların dışında kalanlar orada çalışan insanlar. Biz akşamdan sabaha ʹşu şu şunu çıkarʹ diyecek bir yönetim değiliz. 50 kadın İSPARK görevlisi aldık. Nasıl alındığını gidip sorsunlar, mülakatları, sınavları tümüyle şeffaf. Hiçbir şekilde siyasi tabanlı bir yönetim yok artık İstanbulʹda. Şu an toplumun en büyük düşmanı partizanlık. ʹİstanbul Büyükşehir Belediyesiʹnden ben partizanlığı söküp atacağımʹ demiştim, bunu yapıyorum şimdi de.

 

ʹENGELLENİYOR MU?ʹ SORUSUNA YANIT

 

39 ilçenin belediye başkanı seçildi, ben de İBB Başkanıyım. 39 ilçe başkanı benim İstanbulʹdaki en büyük yardımcım. 5 yıl boyunca bana yapılanların tekini onlara yapmayacak. 10 bölge masası kurduk. Ayrıca ben tüm belediyeleri geziyorum, sorunları konuşuyor çözüm arıyoruz. Engellemelere gelince... 11 Eylülʹde davetli olarak Beştepeʹye çıktık. 30 Büyükşehir Belediyesi Başkanı ile buluştuk. Söz aldım, hazırlanacak kanun taslağına hep beraber katkı sunmak istediğimizi, komisyon kurmak istediğimizi söyledim. Cumhurbaşkanı kabul etti. Ama 77 günde yapılan tek şey WhatsApp grubu oldu.

Kaynak: (Yerel Siyaset) - YerelSiyaset.net Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.