Haber Detayı
28 Kasım 2019 - Perşembe 14:29 Bu haber 295 kez okundu
 
Barış Elçisi Tahir Elçi'nin Katledilişinin 4. Yılı
GÜNDEM Haberi
Barış Elçisi Tahir Elçi'nin Katledilişinin 4. Yılı

                Tahir Elçi, 1966 yılında Şırnak'ın Cizre ilçesinde dünyaya gelmiştir. İlk öğretim hayatını doğduğu Cizre'de tamamlayarak 1991 yılında Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu  ve eğitim hayatını noktaladı.

 

                 Diyarbakır'da 1992 yılından 1998'yılına kadar serbest avukatlık yaptı. Daha sonrasında 1998-2006 yılları boyunca Diyarbakır Barosu'nda yönetici olarak görev yaptı. Aynı zamanda Almanya'da Avrupa Hukuku Akademisi'nde uluslararası ceza hukuku ve ceza yargılaması konularında eğitim aldı ve birçok uluslararası konferansta konuşmacı oldu.

 

                2012 yılının Kasım ayında Diyarbakır Barosu'na başkan olarak seçildi. İnsan Hakları Derneği üye olan Tahir Elçi; aynı zamanda Türkiye Barolar Birliği İnsan Hakları Merkezi Bilim Danışma Kurulu ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı Kurucular Kurulu üyeliği de yapmaktaydı.

 

            28 Kasım 2015 tarihinde Diyarbakır ilinin Sur ilçesinde basın açıklaması yaptığı esnada, açıklamayı yaptığı sokakta silahlı saldırıya uğrayarak başından vurularak hayatını kaybetmiştir.

Kaynak: Editör: İlker Özcan
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.