Haber Detayı
01 Aralık 2019 - Pazar 13:51 Bu haber 83 kez okundu
 
Bakan Soylu: FETÖʹnün sözde TSK imamı Adil Öksüzʹün nerede olduğunu biliyoruz
GÜNDEM Haberi
Bakan Soylu: FETÖʹnün sözde TSK imamı Adil Öksüzʹün nerede olduğunu biliyoruz

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, firari FETÖʹnün sözde TSK imamı Adil Öksüzʹle ilgili açıklama yaptı. Soylu, ʹNerede olduğunu biliyoruzʹ dedi. ʹBİZDE KALSINʹ Firari FETÖʹcüyle ilgili kritik bilgiyi paylaşan Baka Soylu, ʹNerede olduğunu biliyoruz. Ama bizde kalsın. Nasıl PKKʹya, DHKP-Cʹye biz izleme yapıyorsak aynısını FETÖʹye de yapıyoruz. Ankesör ve büfe soruşturmalarında yüzde 40 etkin pişmanlık olduʹ şeklinde konuştu.

 

3 YILDIR ARANIYOR

 

FETÖʹnün darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında Akıncı Üssüʹnde gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan darbe girişiminin kilit ismi firari Öksüz, yaklaşık 3 yıldır her yerde aranıyor.

 

YAKALANDI SONRA SERBEST BIRAKILDI

 

FETÖʹnün 15 Temmuz 2016ʹdaki hain darbe girişiminin ardından 16 Temmuz sabahı Ankaraʹdaki Akıncı Üssü yakınlarında yakalanan Adil Öksüz, 18 Temmuzʹda getirildiği Sincan Batı Adliyesinde hakim Köksal Çelik tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 1 Eylül 2016ʹda yayımlanan 672 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) kapsamında Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Öğretim Üyeliği görevinden çıkarılan Adil Öksüzʹün hakkında çıkartılan yakalama kararı gereği, arama çalışmaları jandarma ve polis ekiplerince 3 yıldır sürdürülüyor.Soruşturmayı yürüten savcı Mehmet Yılmazʹın karara itirazını da Asliye Ceza Hakimi Çetin Sönmez, ʹdelil yetersizliğiʹnden reddetti. Öksüz, 21 dakika kaldığı Sincanʹdaki adliyeden çıkarak kayıplara karıştı.

 

ÖKSÜZʹÜN SERBEST BIRAKILMASI DAVASI

 

Adil Öksüzʹün serbest bırakılmasıyla ilgili 13ʹü asker, 14ʹü Emniyet Genel Müdürlüğü personeli ve biri eski Başbakanlık Müşaviri 28 sanığın Ankara 23. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanmasına devam edilen davada dosya, esas hakkındaki görüşünü hazırlamak üzere cumhuriyet savcısına gönderildi.Davanın iddianamesinde darbe girişiminin ardından Öksüz yakalandıktan sonra düzenlenen tutanakların zamanında adliyeye gönderilmediği, üzerinde ele geçirilen suç delili niteliğindeki eşyaların gerekli incelemeler yaptırılmadan Öksüzʹe teslim edildiği ve Ankara Batı Adliyesine ulaştırılan soruşturma evrakının eksik olduğu belirtiliyor. Öksüzʹün korunmasına yönelik kamu görevlileri hakkında da soruşturma başlatıldığı kaydedilen iddianamede, FETÖʹnün faaliyetleri ve özellikle 15 Temmuz 2016ʹda kalkıştığı darbe girişimiyle silahlı terör örgütü olduğunun kanıtlandığı ifade ediliyor.İçişleri Bakanlığının ʹterörden arananlar listesiʹnde ʹkırmızıʹ kategoride yer alan, yakalatana 4 milyon liraya kadar ödül konulan ve 18 Temmuz 2016ʹda adeta ʹsırʹ olan Adil Öksüzʹün yakalanması için yurt içi ve yurt dışında arama çalışmaları devam ediyor.

 

KOD ADI ʹNAMIKʹ

 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamındaki çalışmalarda, Öksüzʹün kod adının ʹʹNamıkʹʹ olduğu ortaya çıktı.Darbe girişiminden önce örgütün Kuleli Askeri Lisesi yapılanmasına ilişkin yürütülen soruşturma çerçevesinde, örgüte yönelik operasyonlar sonucunda yapılanmanın farklı şekilde, kadrolarını daraltarak ve genele yayılacak şekilde teşkilatlandırmaya çalıştığı belirtildi.Örgüte mensup olan ve etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanmak için alınan itirafçı ifadeleri doğrultusunda, firari Öksüzʹün kod adının ʹʹNamıkʹʹ olduğunun belirlendiği kaydedildi.

 

ADİL ÖKSÜZ KİMDİR?

 

Paralel Devlet Yapılanmasıʹnın bir üyesi olan Adil Öksüz, Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesiʹnde öğretim üyesi görev yapmaktaydı.Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesiʹnde 1991 yılında mezun olan Adil Öksüz, 1996 yılında Temel İslam Bilimleri alanında Sakarya Üniversitesinde yüksek lisansını tamamladı.2003 yılında aynı üniversitenin aynı bölümünde doktorasını yaptı. Sakarya Üniversitesiʹnde yine Tefsir Anabilim Dalı Temel İslam Bilimleri üzerinde çalışmalarına devam etti ve İlahiyat Fakültesiʹnde öğretim görevlisi unvanı ile çalışmaktaydı.Adil Öksüz Paralel Devlet Yapılanmasıʹnın bir yayın organı olan ʹYeni Ümitʹ dergisinde yazılar kaleme alıyordu. Sadece FETÖ için yazılar yazan biri olarak kalmayan Adil Öksüzʹün darbe fetvacısı olma yolunda uzun yıllar Fetullah Gülen ile yakın çalıştığı biliniyor.Çalışma arkadaşlarının sessiz sakin biri olarak tanımladığı Adil Öksüz stratejik bir evlilik yaparak kendisini kamufle ediyor bir taraftan da önce öğrenci faaliyetleri ile daha sonra da askeri faaliyetlerle ilgilenen Adil Öztürk sık sık Fetullah Gülenʹin üst kadrosunda yer alan Mustafa Özcan ile görüşüyordu.

Kaynak: (Yerel Siyaset) - YerelSiyaset.net Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.