Haber Detayı
27 Kasım 2019 - Çarşamba 13:09 Bu haber 711 kez okundu
 
Ali Babacan ; Ekonomik Krizin Nedeninin Başkanlık Sitemi Olduğunu Söyledi
GÜNDEM Haberi
Ali Babacan ; Ekonomik Krizin Nedeninin Başkanlık Sitemi Olduğunu Söyledi

             AKP' den istifa ederek yeni parti kurma çalışmalarına başlayan eski bakan Ali Babacan, istifasının ardından ilk defa ekrana çıktı. Birçok konuda açıklama yapan Babacan, başkanlık sistemini eleştirdi. Ekonomik krizin çıkmasını ise başkanlık sisteminden ötürü olduğunu vurguladı.

 

 

ʹNEDEN İSTİFA ETTİM?ʹ

 

           Habertürk kanalında gazeteci Fatih Altaylıʹnın sorularını yanıtlayan Babacan, Cumhurbaşkanı Erdoğanʹın kendisinin AK Partiʹden ayrılmasını istemediğini ancak Türkiyeʹde yaşanan olumsuzlukların giderilmesi için 2013 yılından 2019ʹa kadar uğraştıklarını, başarılı olamayınca da istifa ettiğini söyledi.

 

 

ʹÜLKE KARANLIK BİR TÜNELE GİRDİʹ

 

                 Babacan, başkanlık sistemiyle ilgili birçok argümanın karşılıksız kaldığını belirterek, ʹYeni ekonomi programlarının bir karşılığı yok. Bunlara güven duymuyorum. Ülke karanlık bir tünele girdi. Büyük bir ekonomik krizle karşı karşıyayız. Ancak başkanlık sisteminin test süreci devam ediyor.ʹ diye konuştu.

 

 

ʹABDULLAH GÜL DIŞARIDAN DESTEK VERECEKʹ

 

              Ali Babacan, eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gülʹün partilerine dışarıdan destek vereceğini belirterek, ʹAna akım bir siyasi çalışma olacak. Geniş kitlelere hitap edecek. İttifak ya da ortak aday derdimiz yok. Halkın en çok teveccüh ettiği siyasi parti olmak istiyoruz. Abdullah Gül aktif siyaseti bıraktı bize dışarıdan destek verecek, parti içerisinde yer almayacak. Bunu başta akitleştik. Halkımıza karşı açık, dürüst ve şeffaf olmalıyız. Halkın tecrübeli siyasi isimlere ihtiyacı var. Başka bir siyasi parti kurulurken içerisinde yer alan ve 70 yaşını geçmiş birçok kişiyle irtibatımız var. Bin biliyorsan bir bilene danış. Eskiyi iyi bilen, toplumda karşılığı olan birçok isimle görüşüyoruz.ʹ diye konuştu.

 

 

ʹPARTİNİN ADI HENÜZ BELLİ DEĞİLʹ

 

        Ali Babacan partinin adının henüz belli olmadığını dile getirerek, ʹBize yüzlerce logo önerisi geldi. Önce kadro ve fikirler ve ortak fikir belirlendikten sonra. 24 ayrı başlık belirledik. 3 amacımız var. Politikamız, günlük meselelerle ilgili duruşumuz ve projeler. Siyasete girdiğimiz günden beri iş ürettik. Ben çok konuşmam. Memleketin yakıcı sorunları var. Çözüm üretmek için buradayız.ʹ dedi.ʹSiyasetçiler halka gelecek ümidi veremiyorʹ diyen Babacan, ʹKorku siyaseti yapıyorlar. Oy toplamak için insanları bir şeylerle korkutmak zorundasınız. Bu korku siyaseti felaket bir şey. Türkiye, 2008-2009ʹdaki krizden çıktık. Çünkü zamanında reformları yaptık, borçlarımızı azalttık, bankaları güçlendirdik. Türkiyeʹde korku siyaseti yapmak gereksiz. Biz siyasetimizi gelecek üzerine inşa ediyoruz. Türkiyeʹnin büyük bir büyüme potansiyeli var. Türkiyeʹyi ileri taşımak istiyoruz.ʹ dedi.

 

 

ʹFETÖ SÜRECİNDE CİDDİ MAĞDURİYETLER VARʹ

 

            Evrensel hukuk ilkelerinden ayrılınmaması gerektiğini vurgulayan Babacan, ʹFETÖ sürecinde ciddi mağduriyetler var. Ülkede huzursuzluk var. Şehirden şehre farklı uygulamalar oluyor. Kurallar belirlenmeli ve istisnasız uygulanmalıʹ ifadesinde bulundu.Genç nüfusun başka ülkelere göçme niyetinin olduğuna da değinen Ali Babacan ʹGençler korkmasın, bu ülke hepimizin. Geleceği onlarla birlikte inşa edeceğizʹ şeklinde konuştu. Babacan, gençler için yurt dışı tecrübesinin yararına değinerek ʹAncak pergelin bir ayağı her zaman Türkiye olmalıʹ dedi.

Kaynak: Editör: İlker Özcan
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.