Biyografi
Bu biyografi 7 kez okundu
Zeki Alasya
Oyuncu
 
 
 
 

Zeki Alasya Kimdir?


          8 Nisan 1943 tarihinde İstanbul Şehzadebaşı’nda dünyaya gelmiştir. Tiyatro ve sinema oyunculuğunun yanı sıra yönetmen olarak da görev almıştır.


       Tam adı Zeki Şenol Alasya olan Zeki Alasya aslen Kıbrıslıdır. Robert kolejinde orta bölümünde eğitim alarak tamamlamıştır. Okulu eğitimi sırasında aynı zamanda tabelacılık yapmıştır.

 


Zeki Alasya Kariyeri


          1959 yılında sanat hayatına Milli Tabela Birliği Tiyatrosu’nda amatörlük yaparak başlamıştır. Burada bir süre dekoratörlük ve aynı zamanda rehberlik yapmıştır. Daha sonrasında 1964 yılında Arena Tiyatrosu’nda profesyonel olarak oyunculuk yapmaya başlamıştır. 


            1965 yılında Ulvi Uraz Tiyatrosunda çalışmış ve daha sonrasında 1967 yılında Haldun Taner, Metin Akpınar ve Ahmet Gülhan ile Devekuşu Kabare Tiyatrosunun kurucuları arasında yer almıştır. Oluşturmuş oldukları bir topluluk hazırlamış oldukları her oyunda yazar, oyuncu, yönetmen olarak çalışmıştır. 


         1973 yılından sonra film çevirmeye başlamıştır. Metin Akpınar ile birlikte özellikle Türk sinemasının yeni ikilisi olmuşlardır. 37 yıl boyunca pek çok farklı filmde beraber rol almışlardır. 1977 yılında ise yönetmenlik yapmaya başlamıştır. Aynı zamanda üretmiş olduğu filmlerin çoğunda oyuncu olarak da yer almıştır. Uzun yıllar boyunca sinemayı ara verdikten sonra son filmi olan ‘Güle Güle’ de oynamıştır.


    1998 yılında Betül bakanlığı tarafından devlet sanatçısı unvanını almıştır. Oya Alasya ile evli olan Zeki Alasya boşanmasının ardından 1983 yılında Türkiye 2. güzeli olarak seçilen Sema Yunak ile 13 yıl boyunca büyük bir aşk yaşamıştır. 

 


Oynadığı Filmler


     Beş milyoncuk borç verir misin, salak milyoner, köyden indim şehre, nerden çıktı bu velet, güler misin ağlar mısın, nereye bakıyor bu adamlar, güle güle, Hasip ile nasip filmlerinde oynamıştır. Aynı zamanda aslan bacanak, Cafer’in çilesi, sivri akıllılar, doktor, petrol kralları, vay başımıza gelenler, köşe kapmaca ve elveda dostum filmlerinin yönetmenliğini yapmıştır. 

 


Zeki Alasya Ölümü


        22 Nisan 2015 tarihinde itibaren karaciğer hastalığı nedeniyle tedavi görmekte olduğu Koç Üniversitesi hastanesinde 8 Mayıs 2015 tarihinde hayata gözlerini kapatmıştır. Hayata gözlerini kapattığında 72 yaşında olan usta oyuncu geride bırakmış olduğu filmler ile adını yaşatmaya devam ediyor. 

 

Kaynak:
 
 
 
Etiketler: Zeki, Alasya,
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.